Elbuktatott egy MSZP-s népszavazási kérdést az NVB
Az állami földek eladásának tilalmát célozta volna Gőgös Zoltán népszavazási kezdeményezése. Az MSZP-s és a jobbikos delegáltat leszavazták a választási bizottságban, az LMP-s küldött nem volt ott.
Az állami földek eladásának tilalmát célozta volna Gőgös Zoltán népszavazási kezdeményezése. Az MSZP-s és a jobbikos delegáltat leszavazták a választási bizottságban, az LMP-s küldött nem volt ott.
Fohászkodhat a Kúriához a KDNP és a kormány. Többen is a Kúriához fordultak felülvizsgálatért, miután a választási bizottság három népszavazási kezdeményezést is elkaszált. Október 20-án várható a döntés, hogy lehet-e szavazni a sok mindenkit rosszul érintő törvényről.
Az MSZP-s kezdeményezést és a "rendszerbontó népszavazást" hátrasorolta a választási bizottság, így a Wodicska Zoltánhoz fűződő népszavazási kezdeményezés maradt az érvényes. Azonban azt is lesöpörték, mert a kérdést úgy tették fel, hogy nem volt egyértelmű. Az NVB MSZP-s delegáltját mindjárt az ülés elején kizárták a döntésből, és sokat vitatkoztak azon is, hogy kinek a népszavazási kérdése érkezett a legkorábban. Az ülés vége felé hangos szóváltás kerekedett, és az MSZP-s kezdeményezőt kiküldték a teremből.
A Nemzeti Választási Iroda azzal az ürüggyel kaszálta ez az MSZP vasárnapi boltzár megszüntetésére vonatkozó népszavazási kezdeményezését, hogy túl korán adták be a kérelmet. A szocialisták szerint ez hazugság, és Pálffy Ilona NVI-vezető törvénysértést követett el. Természetesen a szocialistákkal egyező témájú, de ellenkező irányú népszavazási kérdést jóváhagyták, ami azért lényeges, mert egy témában csak egy kezdeményezért lehet elfogadni.
A volt monoki polgármester Szepessy Zsolt tíz népszavazási kezdeményezéssel próbálkozott, de mindet visszadobta a Nemzeti Választási Bizottság, és azzal is megvádolták, hogy visszaél a népszavazás intézményével. Szepessy a "gazdasági menekülteket" is ki akarta tiltani, de arról sem lehet népszavazás.
A Nemzeti Választási Bizottság nem hitelesítette az MSZP által benyújtott, a vasárnapi boltzár tilalmáról szóló népszavazási kezdeményezést egy Thürmer Gyula által hasonló témában beadott kezdeményezés miatt. Egy másik kérdést is lesöpörtek, amely a halálbüntetés visszaállításáról tartandó népszavazásról szólt volna.
Jogorvoslati kérelmek érkeztek a "rendszerbontó" népszavazásnak a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) által két hete hitelesített két kérdésével kapcsolatban, így a Kúria dönt arról, indulhat-e aláírásgyűjtés a kamarai tagdíj és a tankötelezettség ügyében.
Egy újabb "rendszerbontó" civil népszavazási kezdeményezést hitelesített szerdán a Nemzeti Választási Bizottság (NVB). Ez azt jelenti, hogy a civilek által a március 15-ei demonstráción bejelentett 19 kezdeményezés közül háromban lehet népszavazást tartani, ha a Kúria másként nem dönt.
Helybenhagyta a Kúria szerdai végzésében a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) döntését, amelyben megtagadta az Összefogás Párt elnökének a vasárnapi zárva tartással kapcsolatos népszavazási kérdése hitelesítését.
Hét „rendszerbontó” civil népszavazási kezdeményezés hitelesítését utasította el hétfői ülésén a Nemzeti Választási Bizottság (NVB). Ez azt jelenti, hogy egyelőre csak abban a két kérdésben – a tankötelezettségről és a gazdasági kamarai hozzájárulási díj fizetéséről szólóban - lehet népszavazást tartani, amit a testület a legutóbbi ülésén fogadott el.
Akárcsak Gyurcsányék népszavazási kérdését, a Demján Sándor és Gaskó István nevéhez köthető kezdeményezést is azért utasították el, mert Szepessy Zsolt, az Összefogás Párt elnöke már benyújtott hasonló tartalmú népszavazási kérdést, amelyet még nem bíráltak el jogerősen.
A DK népszavazási kérdését megelőzte a Szepessy Zsolt-féle Összefogás Párt hasonló tartalmú kezdeményezése, amivel kapcsolatban még nem hoztak jogerős döntést. Ezért utasította el az NVI Gyurcsányék kérdését, amely így szólt: "Egyetért-e Ön azzal, hogy a kiskereskedelmi üzletek vasárnap is nyitva tarthassanak?"
Formai okokból nem engedte át az NVI a Jobbik-elnök kezdeményezését a termőföld-tulajdonlás feltételeire vonatkozó népszavazásról. A Jobbik népszavazás útján módosíttatta volna az uniós csatlakozási szerződést "a termőföld védelme" érdekében.
Szepessy Zsolt, az Összefogás Párt elnöke a nyilvános képviselőjelölti vitákért és a paksi bővítésről kezdeményezett volna népszavazást, de formai okokra hivatkozva mindkettőt elhasaltatta a választási bizottság.
Tüntetést szervez február 2-ára az Együtt-PM, hogy ezzel kényszerítse ki a paksi bővítésről szóló népszavazást.
Trágár nyelvezetű népszavazási kezdeményezéseket utasított el a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) a keddi ülésén.
A Patyi András elnökletével működő Nemzeti Választási Bizottság egy magánszemély négy beadványát tárgyalta. Az első két kezdeményezés a devizaalapú hitelek visszafizetésének könnyítését célozta. A másik két kérdés hitelesítését azért tagadták meg, mert alaptörvényben tiltott tárgykört, nemzetközi szerződésbeli kötelezettséget érintettek.
A beadványtevő azt akarta elérni, hogy népszavazás kötelezze az Országgyűlést egy olyan törvény megalkotására, amely előírja: dohányterméket forgalmazó üzlet ne működhessen olyan oktatási és egészségügyi intézmény 600 méteres körzetén belül, amelyben 18 évnél fiatalabbakat oktatnak, illetve ellátnak. A választási bizottság szerint nem volt egyértelmű a beadvány.
Nem hitelesítette az Országos Választási Bizottság (OVB) a Jobbik népszavazási kezdeményezését a súlyos bűncselekményt elkövetők segélyének megvonásáról.
Az Együtt 2014 Választói Mozgalom tiltakozik és felháborodását fejezi ki annak kapcsán, hogy a Jobbik népszavazást kezdeményez annak érdekében, hogy ha valaki súlyos erőszakos bűncselekményt követ el, akkor vonják meg tőle és egész családjától a segélyeket - tájékoztatta a mozgalom kedden.